Return to Clock

HSE (High-Speed External)

Yüksek hızlı harici clock sinyali (HSE) 2 clock kaynağından üretilebilir:

1.1. HSE harici kristal/seramik rezonatör
1.2. HSE harici kullanıcı clock’u
Rezonatör ve yük kapasiteleri mümkün olduğunca osilatör pinlerine yakın olmak zorundadır, çünkü aksi durumda bizim stabilizasyon süremiz ve çıkış gürültümüzü arttırır. Yük kapasiteleri seçilen osilatöre uygun olmalıdır.

HSE/LSE Clock Kaynakları

HSE/LSE Clock Kaynakları

Harici Kaynak (HSE bypass)
Bu modda, harici clock kaynağı sağlanmalı. RCC clock kontrol kayıtçısında (RCC_CR) bulunan HSEBYP ve HSEON bitlerini set ederek bu moda geçiş yapabilirsiniz. Harici clock sinyali (kare,sinüs yada üçgen)  ~50% görev çevrimi (duty cycle)  ile OSC_IN pinini beslemeli, tabi bu esnada OSC_OUT pini HI-Z konumunda olmalı.

Harici seramik/kristal rezonatör (HSE kristal)
HSE kullanmak doğru bir clock sinyalinin üretimi için avantajdır. RCC clock kontrol kayıtçısında (RCC_CR) bulunan HSERDY bayrağı yüksek hızlı harici osilatörün stabil olup olmadığını gösterir. İlk başlangıçta, bu bit donanım tarafından set edilmeden clock’a izin verilmez.  RCC clock kesme kayıtçısında (RCC_CIR) da HSERDYF bitine izin verilirse kesme üretebiliriz. HSE kristalini RCC clock kontrol kayıtçısında (RCC_CR) bulunan HSEON bitini değiştirirerek açıp kapatabiliriz.