Wait State

Wait State aslında bir gecikmedir. Bilgisayar işlemcileri harici hafızaya yada herhangi bir cihaza erişim esnasında zaman farkları oluşur, bunu engellemek için bekleme süresi düşünülmüştür. 2011’in sonlarına doğru, bilgisayar microişlemcileri yüksek hızlarda işlem yaparken bellek teknolojileri için aynı durum söz konusu değildi. Örneğin; PC işlemcileri GHz hızında işlem yaparken, yani bir makina saykılı 1 nanosaniyeden daha az iken(~0.3-0.5ns), ana hafıza birimi ~15-30 ns gecikmeye sahipti. Ayrıca bazı ikinci seviye CPU lar, işlemci çekirdeklerinden daha yavaştı.

İşlemci harici hafızaya erişmek istediğinde, istenen adres bilgisini adres hattına yükleyip, daha sonra da cevap için beklemesi gerekiyordu, ancak cevap için geçen süre bazen onlarca yada yüzlerce saykıl sonra olabiliryordu. Her bir saykıl için beklenen süreye wait state dendi.

Wait state ler işlemci performansının boşa harcanan durumudur. Modern tasarımlar performans düşüklüğüne sebep olan bu durumu ortadan kaldırmak yada gizlemek için çeşitli teknikler kullanıyorlar:  CPU caches, instruction pipelines, instruction prefetch, branch prediction, simultaneous multithreading ve diğerleri. Tek başına hiçbir teknik 100% başarılı değildir, ancak birleştirildiğinde problemin etkisini önemli derecede azaltmış olur.

Kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/Wait_state

Leave a Reply

Your email address will not be published.